2022 FTDC DANCE SPECTACULAR

PROGRAM ORDER & DANCERS!

-SaturDAY June 4th-

FRIDAY Jazz/Tap 8:00 

Addy Coombs, Presley Cordova,  Faith DeCrow, Jazlyn Heald, Nora Locke, Haylie Snode, Emmy VanTeylligen, Makinley Veals, Aubrey Wilson, Henley Winshell

Friday JAzz 9:45

Ava Besiner,  Harper Bennington, Liyla Chapman, Charli Cheyne, Kaidance Emery, Axelle Hansen, Willow Keeney,

 Hadley Nash, Ellie Nispel, Remy Nunn, Addy Robinson, Brooklyn Rodriguez, Grace Shideler, Ella Slappey,  Willow Terry, Lexi Vasquez, Trinity Weber, Harper Williams, Makenzie Williams, Zoey Yoder

Friday JAzz 10:45

Cara Baysinger, Samiah Dacuma, Jazmine Grossman, Madison Hartnett, Baylie Johnson, Ava Kramer, Maci May, Gaby Mojarro, Adalyn Nunn, Remy Parkinson, Irelyn Pehrson,  Hayley Sprenger, Taygen Taylor, Gabriella Uhernik, Adalyn Ward

Friday Jazz 11:45

Abby Barbata, Aubrie Bercher, Aliyah Bowlan, Emma Cordova, Karisa Craig, Kailie Dacuma, Ella Daughtery, Effie Fletcher, Emmy Goodman,  Kira Monceaux, Tatum Pehrson,  Evalee Reider,  Ella Snode, Alexa Stanley,  Brooklyn Whitman, Addison Wiethoff,

Ella Williams, Sami Williams

Thursday 4:30 Ballet

Harper Bennington, Aubie Curtis, Samiah Dacuma, Kaidance Emery, Ellie Nispel,  Sadie Potter, Allicyn Rosenburg, Ella Slappey,  Hayley Sprenger, Zoey Yoder

Monday 4:30 Littles Ballet

Rosalina Buhlman, Kennadi Kretchmann, Xaria Landeros, Mylah Lee, Willow Nylund, Eva Shtirkov, Kylee Summers, Angelique Vasquez, Makinley Veals, Penelope Whithouse

Friday Advanced Jazz 

Alan Bahena, Aubrie Bercher, Sophia Craig, Kendra Fusilier, Triniti Johnson, Winter Keeney, Jessi Reed, Hartleigh Porter, Haven Prodzinski, Alexa Stanley, Natalie Sparks, Paige Stecklein, Mariah Uhernik, Hailey Whitman

Piano Man (Invitation Piece)

Alan Bahena, Aubrie Bercher, Sophia Craig, Samiah Dacuma, Gage Donelson, Kendra Fusilier, Emmy Goodman, Triniti Johnson, Madison Hartnett,  Winter Keeney, Hartleigh Porter, Haven Prodzinski, Jessi Reed, Evalee Reider, Addy Robinson,  Natalie Sparks, Hayley Sprenger,  Alexa Stanley,  Paige Stecklein, Taygen Taylor, Mariah Uhernik, Brooklyn Whitman, Hailey Whitman,

Ella Williams

ftdc.jpg

FIRST HALF

*BaCK IN TIME*

(PLATINUM, 1st PLACE OVERALL, REGIONAL CHAMP, OUTSTANDING PERFORMANCE, GOLDEN TICKET WINNER!)

Choreography: Brandi Donelson

Music: Pitbull 

Dancers: Friday Advanced Jazz

*Sound of silence*
Choreography: Addison Wiethoff

Music : Disturbed

Dancer: Addison Wiethoff

*STUCK LIKE GLUE*

Choreography: Brandi Donelson

Music: SugarLand

Dancers: Friday 8:00 jazz/tap

*Lights, Camera, Action*

(HIGH GOLD, 1st PLACE)

Choreography: Sydney Stanley

Music: Analogue Revolution

Dancer: Abby Barbata

*Girls just wanna have fun*

(HIGH GOLD, 1st PLACE, 3rd OVERALL. OUTSTANDING PERFORMANCE AWARD, JUDGES CHOICE AWARD "GLAMOUR GIRLS")

Choreography: Brandi Donelson

Music: Mix by Spliced Audio

Dancers: Friday 9:45 jazz

*Leave a Light On*

Choreography: Robbyn Gustad & Evalee Reider

Music: Tm Walker

Dancer: Evalee Reider

*HOT!*

(PLATINUM, 1st PLACE, 2nd OVERALL, GOLDEN TICKET WINNER!)

Choreography: Brandi Donelson

Music: Mix by Spliced Audio

Dancers: Friday 10:45 jazz

*BOSS LADY*

(PLATINUM, 1st PLACE, RUNNER UP MISS NEXSTAR)

Choreography: Brandi Donelson

Music: Photronique

Dancer: Hartleigh Porter

*Lightspeed*

Choreography: Brandi Donelson

Music: Borgeous & Zagata

Dancers: Friday 11:45 jazz

*Try everything*

(HIGH GOLD)

Choreography: Brandi Donelson & Makenzie Williams

Music: Shakira

Dancers: Makenzie Williams

*Dreamer*

Choreography: Robbyn Gustad

Music: SHEL

Dancers: Thursday 4:30 Ballet

*original*

(HIGH GOLD)

Choreography: Hartleigh Porter

Music: P!NK

Dancer: Willow Keeney

*do re mi*

Choreography: Jerica Yoder

Music: JJ Hellar

Dancers: Monday 4:30 Ballet

*Talking to the moon*

(HIGH GOLD, 1st PLACE, 2nd OVERALL)

Choreography: Addison Weithoff & Sami Williams

Music: Bruno Mars

Dancers: Addiosn Weithoff & Sami Williams

*MOM DANCE*

Choreography: Brandi Donelson

Music: various artists, mix by Alan Bahena

Dancers: Our Marvelous Dance Moms (& Brayden)

**INTERMISSION**

*piano man*

(PLATINUM, 1st PLACE,OVERALL REGIONAL CHAMP, EXCELLENCE IN PERFORMACE AWARD, GOLDEN TICKET WINNER!)

Choreography: Brandi Donelson

Music: Billy Joel

Dancers: Piano Man (Invitation Piece)

*alive*

(HIGH GOLD, 1st PLACE)

Choreography: Sydney Stanley

Music: Sia

Dancer: Kaidance Emery

*disturbia*

(HIGH GOLD, 1st PLACE)

Choreogaphy: Emma Cordova

Music: Rhianna

Dancer: Emma Cordova

*hoedown throwdown*

Choreograhy: Brandi Donelson

Music: Miley Cyrus

Dancers: Friday 8:00 jazz/tap

*go easy on me*

(HIGH GOLD, 1st PLACE,)

Choreography: Sami Williams & Robbyn Gustad

Music: Adele

Dancer: Sami Williams

*uptown girl*

Choreography: Brandi Donelson

Music: Billy Joel

Dancers: Friday 9:45 jazz

*cover girl*

(PLATINUM, 1st PLACE, 2nd OVERALL)

Choreography: Hartleigh Porter

Music: RuPaul

Dancers: Samiah Dacuma & Hartleigh Porter

*go get it*

Choreography: Sydney Stanley

Music: 

Dancer: Kira Monceaux

*Rude boy*

Choreography: Alan Bahena

Music: Rhianna Mix

Dancer: Alan Bahena

*invisible*

Choreography: Robbyn Gustad

Music: Zara Larsson

Dancers: Thursday 4:30 ballet

*black betty*

(HIGH GOLD, 1st PLACE, 2nd OVERALL)

Choreography: Brandi Donelson

Music: Ram Jam (Mix by spliced audio)

Dancers: Friday 11:45 jazz

*Into the unknown*

Choreography: Jerica Yoder

Music: Idina Menzel & Evan Rachel Wood

Dancers: Monday 4:30 ballet

*Conga*

Choreography: Brandi Donelson

Music: Gloria Estefan

Dancers: riday 10:45 jazz

*CLASS OF 2022*

Choreography: Brandi Donelson & Alan Bahena

Music: Anthem Lights

Dancers: Friday Advanced Jazz

*FINALE*

Music: "Celebrate" Pitbull

Dancers: EVERYONE!

**SPECIAL PRESENTATION BY ALL DANCERS ON STAGE**